Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.


Çene Eklemi Hastalıkları

Alt çenenin kafa ile oluşturduğu eklemi etkileyen hastalıklara genel bir ad olarak çene eklemi hastalığı denir. Eklemlere aşırı yük binmesi, tek taraflı çiğneme alışkanlığı, diş sıkma (bruksizm) gibi sebepleri olabilir. Eklemler bölgesinde ağrı, kulakta ağrı, eklemden kıtırtı veya klik sesi gelmesi, ağız açmada güçlük, bu hastalığın belirtisi olabilir. Çene eklemi hastalıklarında en sık karşılaşılan durum, eklem yüzeylerine aşırı yük binmesi ve eklem sıvısı azalması veya adezyonlar (doku yapışıklıkları) bulunması sonucu eklemin yapması gereken kayma hareketini yapmasına engel olan sürtünme artışıdır. Dişlerin arasına yerleştirilen splintlerle dişlere gelen yük dağılımının düzenlenmesi ve eklemin kayma hareketinin normal şekilde sağlanması amaçlanır.

Çene Eklemi Hastalıklarının Tedavisi

Çene eklemi hastalıklarının tedavisinde öncelikli tedavi yaklaşımı, cerrahi olmayan (konservatif) tedavidir. Bu tedavi yaklaşımında, Kas gevşetici ve antienflamatuar ilaçlar Splint uygulaması Artrosentez Eklem içi ilaç enjeksiyonları Hareket kısıtlayıcı koruyucu uygulamalar yapılabilir.

Çene Kisti Nedir

Çene kemikleri içinde bulunan, epitel adlı ince bir zarla çevrili ve içi sıvı dolu patolojik yapılara çene kisti denir. Ağrı ve şişlik oluşturabildikleri gibi bazen de hastada hiçbir şikayet oluşturmaksızın büyük boyutlara erişebilirler. Böyle durumlarda rutin kontrollerde röntgen üzerinde tesadüfen tespit edilirler.

Çene Kisti Tedavi Yöntemleri

Çene kistleri genellikle dişlerden kaynaklanır ve diş kökü çevresinde bulunur. Tedavi edilmezse büyük boyutlara ulaşabilir. Bu kistler, enükleasyon denen cerrahi bir işlemle çıkartılmalıdır. Kök ucunda kist olan bir dişi çekmek,tek başına yeterli olmaz. Diş çekiminin ardından kist kemik içinde bırakılırsa büyüyerek kemik dokuda ve komşu dişlerde hasar oluşturmaya devam eder. Kistle ilişkili dişler çekilmeyecekse bu dişlere kanal tedavisi uygulanmış olarak kist ameliyatı yapılır. Ayrıca ilgili dişlerin köklerinin kistle ilişkili kısımları apikal rezeksiyon adı verilen bir operasyonla çıkartılır. Kist boyutunun büyük olduğu ve çıkartılması halinde çenede büyük bir boşluk veya komşu anatomik yapılarda (sinir, maksiller sinüs gibi) hasar oluşturma ihtimali olduğunda marsüpyalizasyon (kist küçültme) yöntemi uygulanır.Cerrahi olarak ulaşılan kist epiteli ağız ortamıyla birleştirilerek kistin küçülmesi beklenir.En son küçülen kist ikinci bir operasyon ile çıkartılır.


Kemik Greftleme

Çenelerde diş eksikliği olan bölgelerde zamanla kemik erimesi meydana gelmektedir. Bu durum, dental implant yerleştirilmesi planlanan bölgedeki kemiğin kalitesini ve miktarını olumsuz etkilemektedir. Böyle durumu olan hastalarda dental implant yapılması zorlaşmaktadır. Çene kemiklerindeki çeşitli sebeplerle oluşan eksikliklerin geri kazanılması amacıyla hastanın kendi kemik dokuları veya yapay kemik materyalleri kullanılarak bölgesel olarak kemik oluşturma işlemi, kemik greftleme olarak adlandırılır. Bu sayede dokularda kaybedilmiş olan estetik ve çiğneme fonksiyonunu sağlayacak olan implant tedavisi için gereken altyapı elde edilmiş olur.

ARTROSENTEZ NEDİR

Çene eklemi hastalıklarının tedavisinde öncelikli tedavi yaklaşımı, cerrahi olmayan (konservatif) tedavidir. Bu tedavi yaklaşımında, Artrosentez, lokal anestezi altında kulak önünden üst eklem boşluğuna yerleştirilen iki adet iğne ile eklem boşluğunun ilaçla yıkanması işlemidir. Birinci iğneden yıkamada kullanılan ilaç verilirken ikinci iğneden ilacın geri çıkması sağlanır. Ağrıya sebep olan iltihabı oluşumlar ve eklem içinde olmaması gereken fibröz yapışıklıklar bu tedavi ile uzaklaştırılır. İşlem sonunda eklem kayganlığının sağlanması için sodyum hyaluronat adlı ilaç eklem boşluğuna enjekte edilir. .

 

Diş ve ağız sağlığı ile ilgili herhangi bir sorununuz mu var?
Lütfen iletişime geçin!


Randevu Talep Edin