sinus-lifting
Sinüs lifting nedir?
 
Üst çenede arka dişlerin kökleri üzerinde üzerinde maksiller sinüs adlı hava boşluğu bulunur. Bu bölgede diş kaybını takiben geçen zamanla, sinüs tabanı aşağıya doğru sarkar ve bölgedeki kemik miktarını azaltır.
 
Sinüs içini kaplayan sinüs membranı yukarı kaldırılarak altındaki çene kemiği ile arasındaki boşluğa greft (kemik tozu) adı verilen kemik materyalleri doldurulur. Bölgedeki kemik greftinin üzerine, çatı görevi görecek olan kollajen membran uygulanır.
 
İşlem Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? 
 
İlk 24 saat sıcak gıdalar tüketilmemesi ve sıcak banyo yapılmaması, kanama olmaması için önerilir. Sigara kullanılmaması, gerek erken dönem doku iyileşmesinde, gerekse uzun vadeli olarak başarıda önem taşır. İşlemden sonraki haftada kuvvetli bir şekilde burun temizliği yapmak veya ıslık çalmak gibi sinüs içi basınç yaratacak hareketlerden kaçınmak gerekir.
 
Sinüs Lifting İşleminden Sonra İmplantlar Ne Zaman Yapılabilir?
 
İşlem öncesi bölgedeki çene kemiği miktarı 5 mm’den az ise sinüs lifting işlemi yapılır ve 6 ay içinde yerleştirilen kemik tozlarının kemiğe dönüşmesi beklenir. Bunun ardından oluşan sağlam kemiğe implantlar yerleştirilir.
 
İşlem öncesinde en az 5mm çene kemiği var ise sinüs lifting işlemi ile beraber implantlar da yerleştirilebilir ve iyileşmenin toplamda 6 ay sürmesi beklenir.